Boy Uzatmak İçin Ne Yapılmalı ? Evde Boy Uzatma Yöntemleri

Kısa boylu olmak çoğu insanı rahatsız eder ve kişinin özellikle ergenlik döneminde de psişik gelişimini doğrudan olumsuz etkiler. Belli yaş sınırlarına kadar boy uzatabilmek mümkündür. 20 yaş üzeri ve kemik gelişimini tamamlamış kişiler için bu çok daha zordur. Genellikle 20-21 yaşta tamamlanan boy uzaması, bazı uzmanlara göre 16 yaşında da tamamlanabiliyor. Eğer 20 yaş altındaysanız ve boyunuz uzamıyorsa bir sağlık kuruluşuna gidip ortopedi doktorundan kemik yaşınızın kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Korkmayın, aşağıdaki yöntemleri düzenli olarak uygular ve beslenmenize dikkat ederseniz sizde artık kısa boylu olmaktan kurtulabilirsiniz.

 

 

-Uyku Düzeninize Önem Verin

Yeterli ve düzenli uyku boy uzaması için çok önemlidir. Çünkü HGH(Büyüme Hormonu) sadece uyku halinde üretilebilir. Bu nedenle yetişkin bir insan günde en az 8 saat uyumalıdır.

 

-Bol Bol Süt İçin

Süt, kemik gelişimi için önemli olan kalsiyumu en çok içeren besinlerden biridir. Kemik gelişimi ile orantılı olarak boyunuz da uzayacağı için günde 2 bardak süt için. Ayrıca peynir, yoğurt vb. süt ürünleri de tüketebilirsiniz.

 

-Spor ve Egzersiz Yapın

Egzersiz yaparak büyüme hormonlarını uyarabilir bu sayede gelişiminizi hızlandırırsınız. Düzenli olarak egzersiz yaparsanız iyi bir sonuca ulaşabilirsiniz. Basketbol, yüzme ve bisiklete binme gibi sporlarla uğraşırsanız boyunuzun uzamasına katkıda bulunursunuz. Ek olarak barda asılın ve zıplama egzersizleri yapın.

 

-Beslenmeye Dikkat Edin

Bir çiçeğe su vermezseniz kurur. Eğer sizde beslenmenize dikkat etmeyip düzensiz ve yetersiz beslenirseniz gelişiminiz neredeyse duracaktır. Kalsiyum, potasyum, çinko ve fosfor içeren besinlere ağırlık verin.

 

-Duruşa Önem Verin

Kambur ya da eğik duruşlu biriyseniz gelişiminiz çoktan yavaşlamıştır. Yastık açınızın yüksek olmaması gerekiyor. Hatta 2-3 hafta yastıksız uyumak duruşunuzu tekrar eski düz haline getirebilir. Dik oturmanızda fayda var.

 

-Bol Bol Su Tüketin

İnsan vücudunun %70’i sudan oluşmaktadır. Vücudumuzu ana bileşeninden mahrum bırakırsak elbette boyumuz uzamaz ve gelişimimiz yavaşlar. Ayrıca su, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Sindirimi kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlandırır. Bunun için günde 2,5 litre su için.

 

Not: Yukarıda yazılan yöntemleri birlikte ve düzenli olarak uygularsanız istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Aksi takdirde gelişiminiz hızlanmaz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir