İnsanoğlunu Mars kurtarmayacak; Çözüm çevreci ve yeşil ekonomi girişimlerinde.

Boğaziçi Lectures serisinin 2017’deki son konuğu, NASA bünyesindeki çalışmalarıyla tanınan Dr. Jonathan Trent oldu. Dr.Trent, hızla azalan doğal kaynaklar nedeniyle 2060 yılında Dünya’nın cok önemli sıkıntılar cekeçeğine dikkat çekti. Bunun için İnsanoğlunun Mars gibi farklı gezegenlerde yeni bir hayat kurma cabası içinde olduğunu ancak Mars’ın insan türünün yaşayabileceği bir gezegen olmadığını belirten Dr.Trent konuşmasında tamamen geri dönüştürülebilir kaynakları kullanarak tasarladığı OMEGA projesi hakkında bilgi verdi.

 

Dr Trent 19 Aralık 2017 tarihinde Boğaziçi Lectures kapsamında verdiği konuşmada 7.4 milyarın insanın yaşadığı Dünyanın iklim değişikliği, artan nüfus ve hızlı şehirleşme ile birlikte kaynakların hızla tükendiğine ve Su-Enerji-Gıda döngüsünün bozulduğuna dikkat çekti.

4.5 milyar yıl önce hayatın başladığı gezegenimizde, Homo Sapiens olarak adlandırılan İnsanoğlunun 200.000 bin yıldır var olduğunu anlatan Trent, insanoğlunun ömrünün 180.000 yıllık kısmında avcılık ve toplayıcılıkla uğraştığını; insanoğlunun Teknoloji çağına henüz 70-80 yıl önce geçtiğini aktardı.

 

MARS’A GİTMEK İÇİN  HARCANAN PARA İLE DÜNYADAKİ SORUNLARA ÇÖZÜM BULUNABİLİR

 

2060 yılında  kötümser bir tabloyla karşılaşacağımızı belirten Dr.Trent  bu süreçte NASA’nın çalışmaları başta olmak üzere İnsanlar yeni bir hayat kurma arayışına girdiğini anlattı. insanoğlu için bugün son derece astronomik geziler düzenlediğine işaret eden Jonathan Trent, NASA’nın Mars gezegeninde incelemelerde bulunan kaşif robotu Curiosity ‘den gelen bulgulara bakıldığında Mars’ın kaya ve tozdan oluşan dış yüzeyi, -60 derecelere varan soğuk iklimi  İnsan türünün yaşaması açısından uygun bir seçenek olmadığını belirtti. Mars yolculuklarına harcanan para ile Dünyanın artan sorunlarına farklı çözümler bulunabileceğine dikkat çeken Dr. Trent, bu kapsamda geliştirmiş olduğu OMEGA Küresel İnisiyatifi ve Eco-nomic Çiftlik adlı projelerinden bahsetti.

Dr. Trent’in Bahsettiği OMEGA Projesi Nedir ?

Dr. Jonathan Trent’in yürütücüsü olduğu OMEGA projesi, mikro algler’den  bioyakıt ve gıda ürünü üretimi, atık su arıtımı ve karbondioksit yakalama çalışmalarını kapsıyor.OMEGA teknolojisi, kıyısı olan Şehirlerde denizlere aktarılan atık suların  bu teknoloji ile tekrar kullanımını sağlamayı amaçlıyor.  Etanol elde etmek için yapılan mısır üretiminin tersine, OMEGA projesi doğal besin arzını tehdit etmiyor.

 OMEGA projesinde denizde foto-biyoreaktör adı verilen büyük boyutlardaki plastik tüpler kullanılıyor. Alg üretimi, atık suyun temizlenmesi, karbon dioksitin depolanması ve bu yolla biyo yakıt üretimini gercekleşiyor. Taze su depolanmış olan bu fotobiyo reaktörler atık su ortamında alg üretilmesini sağlıyor. Dünyada en hızlı üreyen bitkiler arasında yer alan Algler karbondioksit, güneş enerjisi ve atık sudan birtakım besleyici maddeleri kullanarak biyoyakıta veya hayvan gıdasına dönüştürüyor.Algler atık suları temizleyerek deniz suyu temizliğine de önemli katkı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir