SpaceX ve Tesla Motors’un sahibi Elon Musk Kimdir ?

Elon Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’nın Pretoria kentinde doğmuştur. 10 yaşında ilk bilgisayarını alıp 12 yaşında “Blastar” adlı bir oyun yazmıştır. Bu oyunu satarak 500$ dolar kazanmıştır. Şimdilerde 20 Milyar serveti olan Elon Musk SpaceX ve Tesla Motors’un CEO’su PayPal’ın kurucusudur. Ayrıca Solar City’nin yönetim kurulu başkanı, Hyperloop’un (yüksek hızlı toplu taşıma sistemi) vizyoneridir. Elon Musk, diğer teknoloji ve uzay bilimcilerine göre farklı eylemlerde bulunarak öne çıkmayı başarabilen bir isim. Musk’u farklı kılan alanındaki işleri daha çılgın ve başarılı yapmasıdır. Örneğin SpaceX roketinin içinde Tesla Roadstar’ı uzaya göndermesi. Kendisine başarının sırrını soran bir muhabire “Haftada 100 saat çalışıyorum cevabını vermiştir.

 

 

-SpaceX

Yazılım ve programlama alanına son verip PayPal’ın satışından düşen 180 Milyon Dolar ile artık saygın bir iş adamı haline gelmişti.  Bu paranın 100 Milyon$’nı SpaceX şirketine harcayarak çocukluk hayali olan Uzay ve Uzay Teknojileri alanına ilk adımını atmıştır. İşe Roket Bilimini araştırmakla başlayan Musk, roketlerin tekrar kullanılabilmesini hedefliyordu. Bu proje ile dünya tarihinin en cesur girişimini yapan şirket unvanını kazanmayı başardı. Şirkete ait fırlatılan ilk roketler Falcon 1 ve Falcon 9 roketleridir. SpaceX aynı zamanda ISIS’e uzay aracı gönderen ilk özel firma.

-TeslaMotors

Çevre ve enerji duyarlısı bir karakter olan Elon Musk, SpaceX çalışmaları devam ederken kendini farklı alanlarda da göstermek istiyordu. Otomotiv sektöründe petrole olan bağımlılığı azaltmak için bu projeyi başlattı. Şirketin kurucusu olmasa da bu şirkete en büyük yatırımı yapan yöneticidir. Bu sayede şirket, çalkantılı dönemlerinin ardından yapılan büyük yatırımla ayakta kalmayı ve adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

 

 

-Elon Musk’un Diğer Projeleri

• Solar City (Yenilenebilir Enerji)

• Hyperloop (Yüksek Hızlı Toplu Taşıma)

• X.com (Bir web sitesi)

• Zip2 (PayPal’dan önce kurulan bir web sitesi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir