İnsanları Kontrol Altına Almanızı Sağlayacak Manipülasyon Teknikleri

Manipülasyon, insanları bazı psikolojik yöntemler ile kontrol altına alma ve yönlendirme işlemidir. Günümüzde siyaset, pazarlama ve reklamcılık gibi alanlarda sıklıkla kullanılır. Manipülasyon tekniklerini zekice kullanan bir manipülatör karşısındaki bireyi aldatır, çıkarları doğrultusunda yönlendirir ve istediği gibi kullanabilir. Manipülatörler genellikle yoksun , başkalarına zarar vermekten korkmayan bencil kişilerdir.

 

Manipülatörlerin Kullandığı Başlıca Teknikler;

1-Pozitif Sağlamlaştırma

Sergilenen davranışın sıklık derecesinin artması amacıyla kurbanı; övmek, özür dilemek, para, hediye ve güleryüz gibi davranışlar ile pozitif bir temel oluşturmak.

2-Negatif Sağlamlaştırma

Bağırma, şantaj, azarlama, tehdit etme, ağlama ve kurban rolü oynama gibi davranışlarla kurbanın yanlış düşünmesini sağlamak.

3-Gittikçe Artan Ricalar

Kişiye önce kabul edebileceği bir teklif sunulur daha sonralarda ise evet diyeceği zamana kadar bu adım adım büyütülür.

4-Kavram Bozumu 

Her insanın zihin sarayı farklıdır. İnandıkları şeyler farklıdır. Fakat inandırmak isteyeceğiniz şeyi kanıtsal ya da kurumsal bir şekilde sunarsanız çoğunlukla başarılı olursunuz.

5- Ego Okşama 

Kişinin egosunu irdeleyen yalanlarla kuruludur. Egosu en üst seviyede olan bir kişi kuklaya dönmüş demektir. Egonun verdiği haz ve keyif ile reddetme ihtimali oldukça düşer.

6-Mahrum Bırakma

Genellikle seçeneği olmayan insanlara karşı kullanılır. Kişinin bu yoldan kurtulmasının tek yolu gelir kaynağı elde etmesidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir