Bitcoin (BTC) Nedir ? Nasıl Üretilir ?

 

-Bitcoin Nedir ?

3 Ocak 2009’da ortaya çıktıktan sonra piyasa değerini her geçen gün arttıran ve kriptopara piyasasının en gözdesi olan “Bitcoin” Satoshi  Nakamoto tarafından kurulmuştur. Dünya genelinde Bitcoin’i iyi bir yatırım alanı olarak görenlerin sayısı şimdiden 1 milyonu aşmış durumda. İnternet üzerinden kolay, şartsız ve masrafsız olarak transfer edilebilmesi bu durumun sebeplerinden birisi. Diğer sanal ve reel para birimleriyle takas edilebilir. Ayrıca Bitcoin ile her türlü alışveriş yapabilirsiniz. -฿- ile sembolize edilmiştir. Tüm dünyada bilinen kısaltması BTC’dir.

 

-Bitcoin Nasıl Üretilir ?

Bitcoin üretimi için Mining(Madencilik) yapmanız gereklidir. Üç çeşit Minig yöntemi vardır;

1-CPU Mining (İşlemci Madenciliği)

İlk kurulduğu sıralarda İşlemci ile mining yapabilmek mümkündü. Günümüzde bu yöntem halen devam etmekte ancak daha az kazanç sağladığı için pek tercih edilmiyor. Kısacası CPU Mining ; Bilgisayarın işlemci gücünden faydalanarak verileri işlemesi ve Bitcoin elde etmesidir.

2-GPU Mining (Ekran Kartı Madenciliği)

Yüksek özellikli ekran kartları verileri işleyebilir ve Bitcoin, Altcoin üretebilir. İşlemci madenciliğine göre daha çok tavsiye edilir. Sebebi ise GPU’da barınan işlemcilerin normal işlemcilere göre daha iyi floating point hesaplamaları yapıyor olması.

3-ASIC Mining (Devre Madenciliği)

ASIC (application specific integrated circuit) yani türkçe karşılığı ile sadece yerine getirmeleri istenen görevleri yapan devreler de diyebiliriz. Mining için özel olarak üretilen bu devreler diğer yöntemlere göre en çok kullanılan Mining türüdür. ASIC’lerin dezavantajları ise sadece mining için kullanılıyor olmaları ve enerji kullanımının fazla olması.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir